OTP – رمز یکبار مصرف موضوعی است که به تازگی جزو یکی از عوامل امنیتی توسط بانک ها و سامانه های مهم مطرح و استفاده شده است.

مفهوم رمز یکبار مصرف به عنوان راه جایگزین در لو رفتن رمز های ثابت مطرح شد. وجود رمز های ثابت که در اکثر اوقات قابل حدس بود و به صورت پیش فرض در سایت ها ذخیره می شد احتمال خطر و یافتن رمز را بیشتر می کرد. این امر در سامانه هایی که به درگاه های بانکی متصل بودند و یا اطلاعات رمز بانکی را نیز داشتند می توانست ریسک لو رفتن اطلاعات بانکی را بالا ببرد.

مفهوم OTP که مختصر شده One Time Password می باشد به عنوان رمز یکبار مصرف برای سامانه های بانکی و سپس یکی از راه های تایید شماره موبایل کاربران مطرح شد.

به روز رسانی آمار شرکت و فروشگاه های آنلاین برای جمع آوری شماره موبایل کاربران و خریداران و اطمینان از صحت شماره موبایل اعلام شده نیز در زمره کارکرد OTP قرار گرفت.

رمز یکبار مصرف تنها برای یکبار ورود به سیستم اعتبار دارد و پس از آن دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

رمز یکبار مصرف به چند راه ایجاد شده و در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت :

  • ارسال از طریق پیام کوتاه
  • تولید و نمایش کد در همان صفحه ورود
  • استفاده از دستگاه های سخت افزاری

از بین راه های تولید و نشر رمز یکبار مصرف، ارسال پیامک به عنوان یکی از راه های متداول و پر کاربرد OTP شناخته شده است.

از طرفی بابت ارسالOTP –  رمز یکبار مصرف و دریافت آن توسط تمام کاربران ، سامانه اس ام اس ایده پردازان ارسال  های OTP خود را با خط خدماتی شده و بسیار سریع خود انجام می دهد.

سرعت ارسال کد OTP با سرویس رمز یکبار مصرف در حدود 300 تا 400 میلی ثانیه است و با استفاده از خط خدماتی شده به تمام شماره ها؛ حتی شماره های مسدود ارسال پیامک انجام خواهد شد .