بسیاری از کشورها مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها را در جهت جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل یا نیمه تعطیل کرده‌اند. این تعطیلی‌های جهانی حدود 60 درصد از دانش آموزان دنیا را شامل میشود. برخی کشورها تعطیلی کلی را انجام داده‌اند، ولی برخی دیگر تعطیلی منطقه ای/استانی دارند. به همین دلیل باید راهکار برای مدارس و دانشگاه ها در دوران کرونا برای آموزش تغییر کند.

پس از موج دوم کرونا در بسیاری از کشورها زمزمه‌هایی از بازگشایی مجدد مدارس شنیده می‌شود. این بدین معناست که ممکن است در ابتدا مدارس به صورت موقت یا شیفتی بازگشایی شوند و پس از آن جامعه به آرامی شروع به فعالیت کند.

بازگشایی مجدد مدارس در هر کشور بسته به قوانین و شرایط بهداشتی و اقتصادی آن کشور متفاوت می‌باشد. هر کشوری می‌تواند بر اساس پروتکل‌های مخصوص به خود همه یا بخشی از ساعت‌های درسی را به صورت حضوری برگزار کند. استفاده از پروتوکول های بهداشتی و توجه به نکات بهداشتی اولین و مهم‌ترین امری‌ست که در بازگشایی مدارس باید مورد توجه قرار بگیرد. ولی در کنار رعایت این موارد استفاده از سیستم های کمک درسی، نرم افزارهای اطلاع رسانی و بسترهای آموزش آنلاین به حضور کمتر دانش آموزان در محیط خارج از منزل و دوری از آلودگی کمک می‌کند.

ارائه چند راهکار برای مدارس و دانشگاه ها در دوران کرونا

امروزه صفحات اجتماعی متنوعی برای ارتباط بهتر، راحت‌تر و سریع‌تر افراد با قابلیتهای متنوع وجود دارد که به راحتی میتوان از آنها برای آموزش غیر حضوری دانش آموزان و دانشجویان استفاده کرد.

کرونا مهندسین را بر آن داشت تا به تولید نرم افزارهای مخصوص آموزش توجه بیشتری داشته باشند. در اینجا به چند اپلیکیشن که از آنها جهت آموزش مجازی میتوان استفاده کرد اشاره می‌کنیم.

 • اپلیکیشن معلم یار جهت کمک به فرآیند یادگیری و ارتباط موثر بین معلمین، دانش آموزان و اولیا طراحی شده است. برنامه‌های هفتگی، ثبت جلسات، صورت جلسه، امتحانات، ارسال نمرات به والدین از طریق پیامک، امکان خروجی گرفتن از دروس و جلسات،… از جمله امکانات اپلیکیشن معلم یار می‌باشد.
 • نرم افزار کلاس پلاس نرم افزاری جهت برنامه‌ریزی تحصیلی بهتر دانش‌آموز و والدین می‌باشد. امکان ایجاد برنامه تحصیلی هفتگی و روزانه، امکان اضافه کردن نامحدود دروس، امکان یاداوری هوشمند تکالیف و امتحانات، امکان ارائه آمار مطالعه دروس روزانه و هفتگی و ماهیانه و دریافت پیام‌های آموزشی و تحصیلی از امکانات این اپ می‌باشد.
 • تیوترلند اپلیکیشنی است برای ارتباط مستقیم با مشاوران، معلمان، اساتید و متخصصان به صورت خصوصی در حوزه های متنوع درسی، مشاغل و هنرها..
 • نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین کافه ‌تدریس ازجمله بسترهای مناسب برای برگزاری کلاس مجازی و کلاس آنلاین است. شما می‌توانید این نرم‌افزار را به‌راحتی نصب کنید و آموزشگاه مجازی خود را راه‌اندازی و از آن استفاده کنید، در کلاس آنلاین دلخواه خود شرکت کنید یا کلاس مجازی خودتان را تشکیل دهید.
 • نرم افزار مدارس مدیار دارای امکانات بیشماری همانند برگزاری کلاس های مجازی آنلاین، اشتراک گذاری فایل، رای گیری، قابلیت ضبط و دانلود کلاس، امکان چت، ارسال پیامک و بسیاری موارد دیگر را دارد.
 • استاد سلام پلتفرمی جهت تدریس خصوصی یا آموزش انلاین در هر زمینه‌ای می‌باشد که اساتید و دانش آموزان با خرید اشتراک می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • شبکه آموزش دانش آموزی (شاد) برای آموزش مجازی دانش آموزان در نظر گرفته شده است. در این سامانه آموزش به صورت آنلاین انجام می‌شود و دانش آموزان موظف هستند در ساعات مقرر، در کلاس های مجازی شرکت کنند.

دیگر اپلیکیشن‌های مورد نیاز …

در کنار نرم افزارهای داخلی سیستم های خارجی قابل استفاده به جهت آموزش انلاین هم وجود دارند. Zoom, adobe connect, learncube, Edmodo, kahoot, و …. ازین دسته نرم افزارهای قابل استفاده برای آموزش مجازی میباشند.

در کنار نرم افزارهای معرفی شده و بسیاری دیگر از نرم افزارها و بسترهای موجود راه های ارتباطی دیگری میان مدرسه و دانش آموزان و والدین وجود دارد.

باید درنظر بگیریم که تمامی نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها نیازمند به گوشی های هوشمند و بستر اینترنت میباشند. ولی میتوان از بسترهای ساده تر و در دسترس برای اطلاع رسانی ها، ارتباطات، نظر سنجی ها و اعلام گزارشات استفاده کرد. در این صورت حتی اگر دانش آموز یا دانشجو دسترسی به اینترنت هم نداشته باشد میتواند پیام ارسالی را دریافت کند.

سامانه پیامکی sms.ir

یکی از بسترهایی است که معلمین، اساتید، مدیران مدارس و دانشگاه ها به راحتی میتوانند جهت برقراری ارتباط با دانش آموزان و والدین آنها یا دانشجویان استفاده کنند. همانطور که می‌دانید پیامک یکی از ارزانترین راه‌های برقراری ارتباط با مخاطب میباشد. پس استفاده از پنل‌های پیامکی می‌توانند استفاده های بسیاری برای کاربران داشته باشد.

مواردی همچون:

 • اعلام زمان امتحانات و کلاس‌ها
 • اطلاعیه‌ها
 • ارسال لینک مطالب آموزشی
 • ارسال نمرات به والدین
 • گزارش حضور و غیاب
 • نظرسنجی
 • پاسخگویی خودکار به سوالات
 • ایجاد دفترچه تلفن
 • ارسال پیام‌های هوشمند و زماندار
 • ارسال پیامک‌های انگیزشی و نکات آموزشی
 • تبریک تولد و اعیاد و رویدادها
 • لینک کردن سامانه پیامکی به وب سایت مدرسه یا دانشگاه جهت ارسال خودکار
 • و بسیاری موارد دیگر

از قابلیت‌های سامانه ارسال پیامک انبوه sms.ir می‌باشد. در کنار تمام موارد اشاره شده ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به جهت جذب محصلین و دانشجویان جدید با استفاده از بانک شماره های منطقه‌ای و شهری موجود روی سامانه ازمزایای سامانه پیامکی ایده پردازان می‌باشد.

به جهت استفاده ازین بستر به سادگی میتوانید وارد سایت www.sms.ir شوید. با ایجاد نام کاربری، که شماره موبایلتان می‌باشد، وارد سامانه ارسال پیامک انبوه شوید. مراحل بعدی ایجاد دفترچه تلفن مخاطبین، ایجاد متن پیش نویس پیام و ارسال پیامک به مخاطب میباشد.

شما می‌توانید به جهت آشنایی با سامانه و دریافت مشاوره با شماره های 0212853 داخلی 1 و یا شماره 09105570243 تماس حاصل فرمایید، کارشناسان ما از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.