وب سرویس OTP و چگونگی کارکرد آن

وب سرویس OTP و چگونگی کارکرد آن برای تمام برنامه نویسانی که ثبت نام در برنامه و بقیه روند فعال سازی از سرویسشان به OTP وابسته است،لازم و ضروری است. قبل از توضیحات کارکرد وب سرویس OTP بهتر است درباره سرویس OTP و مفهوم آن بیشتر بدانیم.

OTP مخفف عبارت One Time Password به معنی رمز یکبار مصرف می باشد. ارسال OTP برای احراز هویت شماره موبایل هایی است که در آن اپلیکیشن و یا برنامه قصد عضویت دارند. در ابتدا شماره موبایل کاربرد از نظر در دسترس بودن، روشن بودن و صحت درخواست ثبت نام بررسی می شود. برای این کار رمز عددی 4 یا 5 رقمی فرستاده می شود که می بایست عینا در برنامه وارد شود. ثبت نام کننده پس از آن می تواند وارد سیستم شده و بقیه روند را طی نماید.

وب سرویس OTP و چگونگی کارکرد آن :

وب سرویس OTP در سامانه ارسال پیامک www.sms.ir  ماژول وب سرویس ارسال سریع پیامک و با نام Verification Code ارائه شده است.

سرویس رمز یکبار مصرف تحت وب سرویس RESTFUL ارائه و پشتیبانی می شود. بررسی هویت درخواست دهنده ارسال از طریق مقدار امنیتی Token انجام می شود و این مقدار در هدر تمام درخواست ها می بایست فرستاده شود.

متد Verification Code   به صورت post بوده و از طریق لینک http://RestfulSms.com/api/VerificationCode دردسترس است.

در هدر دو مقدار زیر فرستاده خواهد شد :

Content-Type= application/json

x-sms-ir-secure-token=token

 

مقدار توکن از دو عبارت کد امنیتی و کلید وب سرویس ایجاد خواهد شد که در داخل سامانه ارسال اس ام اس خود و در منوی برنامه نویسان قرار دارد. از طریق لینک  http://RestfulSms.com/api/Token می توانید توکن خود را دریافت نمایید. هر توکن تنها 30 دقیقه اعتبار دارد. می توانید در هر درخواست و یا هر 30 دقیقه درخواست ایجاد توکن را ارسال نمایید.

مقادیری که به عنوان پارامترهای اصلی در متن قرار می گیرد به صورت زیر می باشد :

  “Code ” :  ” 123456″

” MobileNumber “:09123456789”

در انتها و در مقادیر بازگشتی ، مقادیر زیر بازگردانده خواهد شد :

    “VerificationCodeId”: 46937742182,

    “IsSuccessful”: true,

   “Message”: “your verification code is sent”

Profile Image

m.tehrani

m.tehrani

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پرهام 1398/02/10 پاسخ

    سلام، آیا این نوع از پیامک به دست مشتریانی که سرویس‌های تبلیغات را مسدود کرده اند (بلک لیست) می‌رسد؟ آیا امکان شخصی سازی متن (مثلا افزودن پیام خوشآمد) برای پیامک احراز هویت وجود دارد؟

مشاهده نظرات
ورود / ثبت نام مشاوره رایگان