لوگوی sms.ir
ورود / ثبت نام
لوگوی sms.ir
archivbe-posts

وب سرویس چیست؟

crayon-faq

وب سرویس عبارت و دسترسی است که امروزه در تمام ارتباطات سامانه ای، نرم افزاری و پروژه ای نام آن شنیده می شود. لزوم و ضرورت وجود وب سرویس و امکان بهره گیری ارتباطات از آن طریق سبب ارائه دسترسی وب سرویس در افزونه های ارسال شده است. پیامک با فراگیر شدن اینترنت و استفاده گسترده از آن در زمینه IT این پرسش مطرح گردید، که آیا می توان بین برنامه های دو کامپیوتر که از هم دور هستند از طریق اینترنت ارتباط برقرار کرد.

در ارتباط بین برنامه های دو کامپیوتر یک برنامه در یک کامپیوتر امکان فراخوانی تابعی را در برنامه کامپیوتر دوم که از آن دور است داشته باشد و بتواند ورودی هایی را به تابع مورد نظر ارسال نماید و خروجی هایی را دریافت نماید. پاسخ به این پرسش موجب به وجود آمدن تکنولوژی وب سرویس (Web  Service) شد.

وب سرویس چیست ؟

وب سرویس ها برنامه یا اصطلاحا قطعه کدهایی هستند که تحت وب قابل دسترسی اند و از طریق پروتکل های استانداردی مانند Http  به انتقال و مبادله دیتا با سایر برنامه های کاربردی می پردازند. اساس کار وب سرویس (Web Service) ها بر پایه دریافت و تولید پیغام بنیان گذاری شده است. بدین معنی که آنها منتظر می مانند که کلاینت ها به آنها وصل شده و بنا به درخواست کلاینت ها به آن ها پاسخ می دهند .
وب سرویس ها به سیستم عامل و زبان برنامه نویسی وابستگی ندارند

 

شما می توانید از وب سرویس ها (Web Services) بر روی هر سیستم عامل و با هر زبان برنامه نویسی استفاده نمایید. وقتی یک برنامه، یک وب سرویس را فرا می خواند، درخواست او با فرمت Xml ارسال می شود و پاسخ را نیز در قالب فایل Xml دریافت می نماید، در نتیجه فراخوانی یک وب سرویس توسط برنامه ها مستقل از سیستم عامل و زبان برنامه نویسی به کار رفته می باشد.

 

 

امتیاز به این مطلب
[کل: ۱ میانگین: ۵]
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مشاوره رایگان 0212853
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x