لوگوی sms.ir
ایجاد حساب ورود به پنل

جایگزینی کلمه پیامک به جای اس ام اس

smsORpayamak

اس ام اس یا sms ذاتا یک کلمه انگلیسی است، اما ورود آن به همراه تکنولوژی تلفن همراه که خود آن نیز مدتها پس از ورود، جایگزین کلمه موبایل شد، به یکباره کلمه جدیدی را وارد دایرهالمعارف کلمات فارسی نمود.

استفاده رو به رشد سامانه های اس ام اسی و متعاقب آن استفاده از کلمه اس ام اس در برنامه های تلویزیونی، باعث افزایش نگرانی زبان شناسان و دوستداران زبان و ادبیات فارسی شد. این افراد به شدت خواستار جایگزینی این قبلی کلمات شدند. همزمان و در مقابل، عده دیگری و با مخالفت با این جایگزینی، اعتقاد بر همسانی این کلمات با کلماتی از قبیل تلفن ، پست و … داشتند.

اما پس از گذشت چندین سال از ورود این کلمه، فرهنگستان زبان و ادب فارسی بر اساس وظیفه قانونی خود بر آن شد تا جایگزینهای مناسبی را برای کلمات غیرایرانی که به صورت غیرمستقیم و همراه با تکنولوژی وارد زبان ایرانی شده اند، انتخاب نماید.

پس از بررسی انجام گرفته شده در کارگروه تخصصی واژه گزینی مخابرات، ۶ کلمه پیشنهادی برای جایگزینی کلمه اس ام اس انتخاب گردید. این شش کلمه عبارت بودن از : ۱- پیام ۲- پیام کوتاه ۳- پیامک ۴- پیامه ۵- پک ۶- پکاف

smsORpayamak

پس از انجام بحث و بررسی های کارشناسی، دو کلمه پیام کوتاه که معنای کلمات Short Message می باشد و مخفف آن، کلمه پیامک برای جایگزینی به تصویب رسیدند.

 

امتیاز به این مطلب
[کل: ۰ میانگین: ۰]
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مشاوره رایگان 0212853
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x